Porady

Olejowanie włosów – jak dobrać właściwy olejek

Olejowanie włosów jest ostatnio dość popularnym zabiegiem. Jednak by efekt był zamierzony przed przystąpieniem do pielęgnacji należy właściwie wybrać olejek. A to może nie być takie oczywiste… Gdyż lista drogocennych dla naszych włosów olejków jest naprawdę długa! Olejek kokosowy, olejek makadamia, olejek arganowy, olejek migdałowy… Z jednej strony daje nam to wiele możliwości, a z drugiej strony może wprowadzić w zakłopotanie. Przy tak wielu różnych olejkach i zaletach każdego z nich, nasuwa się pytanie – który wybrać do zabiegu olejowania włosów? Postanowiliśmy przyjrzeć się każdemu z nich i pomóc Wam dobrać ten idealny! 

Olejowanie włosów – od czego zacząć?

Zanim zdecydujesz się na włączenie zabiegu olejowania do swojej codziennej pielęgnacji, koniecznie określ, jakiego typu masz włosy. Jest to konieczność, ponieważ nie każdy olejek będzie odpowiedni do wszystkich rodzajów włosów. Nakładając olej nieodpowiedni dla typu włosów możemy wyrządzić im więcej szkody niż pożytku. W celu określenia typu włosów, możesz skorzystać z pomocnych quizów dostępnych w internecie, które pozwolą ci poznać ich porowatość. Porowatość z kolei to struktura włosa, a dokładniej stopień odchylenia jego łusek. Kiedy określimy już porowatość włosów, możemy przejść do następnego kroku, jakim jest dobór odpowiedniego oleju.

Jak olejować włosy niskoporowate?

Niskoporowate, czyli włosy zazwyczaj z dokładnie domkniętymi łuskami. Zdrowe, gładkie, błyszczące, najczęściej proste, nie podatne na stylizację, długo schnące oraz często pozbawione objętości. W tym przypadku powinnaś wybierać olejki takie jak np.: olejek kokosowy, arachidowy, masło shea, kakaowe, bądź z mango.

Pamiętaj, że ten typ włosów jest najbardziej narażony na nadmierne obciążanie. Dlatego w ich przypadku należy zachować szczególną uwagę i wybierać wyłącznie kosmetyki, w tym także oleje o delikatnym, lekkim składzie. Powinno się także mieć na uwadze skłonność włosów niskoporowatych do przetłuszczania się. Aby nie wzmacniać tego efektu, nakładaj olejek tylko na same końcówki.

Olejowanie włosów średnioporowatych

Najczęściej występujący rodzaj włosów. W tym przypadku olejek najczęściej dobiera się metodą prób i błędów. A to dlatego, iż włosy te mają zróżnicowane stopnie rozchylenia łusek. Musimy sami wypróbować czy jest im bliżej do typu niskoporowatego, czy może jednak do wysokoporowatego. Warto wypróbować olejki takie jak np.: z awokado, ze słonecznika, z orzechów drzewa makadamia, sezamowy, arganowy, musztardowy lub ze słodkich migdałów.

Olejowanie włosów wysokoporowatych

Są to włosy najczęściej suche i niesfornie puszące się, o szeroko otwartych łuskach. Przy tym typie włosów najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone, a są to np. : olej lniany, z pestek dyni, z orzechów włoskich, z kiełków pszenicy, z pestek winogron, z czarnuszki oraz słonecznikowy.

Jak olejować włosy?

Gdy mamy już dobrany odpowiedni olejek do naszego typu włosów, nie pozostaje nam nic jak przejść do samego zabiegu olejowania! Olejowanie możemy wykonywać na kilka sposobów. Poniżej opisaliśmy nasze ulubione.

Olejowanie włosów na sucho

Jak sama nazwa wskazuje olej nakładamy na suche włosy. Ta metoda jest najmniej czasochłonna, ponieważ wystarczy tylko rozetrzeć olej w dłoniach, a następnie równomiernie nanieść na włosy. Zalecamy wykonywać ten zabieg kolejno na małych partiach włosów, aby nie przesadzić z ilością nakładanego produktu. Olej należy pozostawić na włosach nawet na całą noc, a następnie bardzo dokładnie umyć włosy.

Olejowanie włosów na mokro

To olejowanie wykonujemy na zwilżonych wodą, czystych włosach. Wystarczy nanieść odpowiednią ilość oleju, w zależności od długości i gęstości włosów na wilgotne pasma, a następnie nałożyć na głowę czepek foliowy i ręcznik, by zapewnić włosom ciepło. Całość pozostaw na głowie przez minimum pół godziny, a następnie umyj włosy szamponem i odżywką jak zwykle.

Olejowanie włosów na podkład

Jest to nakładanie oleju na podkład nawilżający. Co może nam służyć jako podkład? Może to być np. żel aloesowy, lniany lub mgiełka nawilżająca. Przed aplikacja oleju na włosy, nakładamy nasz podkład, a następnie postępujemy jak w przypadku olejowania na mokro.

Jak często powinno się olejować włosy?

Otóż nie ma tutaj jednej reguły. Musimy sami sprawdzić jakiej częstotliwości wymagają nasze włosy. Jest to uwarunkowane również od naszych możliwości, czyli ilości wolnego czasu oraz tego, w jakich odstępach czasowym myjemy nasze włosy. Dla przykładu, jeśli robisz to codziennie, olejowanie 2 razy w tygodniu powinno być w pełni wystarczające. Nie pozostaje nic innego, jak przystąpić do dzieła! Przeczytaj także o właściwościach poszczególnych olejków.

4 komentarze do “Olejowanie włosów – jak dobrać właściwy olejek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *