Wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?
Wypadanie włosów to problem, który coraz częściej dotyka dużej liczby osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Jednak powodem zwykle są zmiany hormonalne, stosowanie niektórych leków o silnych substancjach czynnych czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy. U kobiet powodem może być również menopauza lub ciąża. Sposobów na wypadanie włosów jest wiele, jednak kluczowe jest znalezienie źródła problemu. Poniżej przedstawimy Wam sposoby na radzenie sobie z wypadaniem włosów, w zależności od przyczyny.
Zaburzenia hormonalne, a wypadanie włosów
Jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet. Powodem zaburzeń hormonalnych może być np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Skutkuje ona zaburzoną ilością wytwarzania hormonów przez organizm. Tarczyca, która znajduje się tuż poniżej jabłka Adama, wytwarza kluczowe hormony, które wpływają na funkcje życiowe i metabolizm. Choroba tarczycy może być spowodowana chorobą autoimmunologiczną, radioterapią, operacją tarczycy, a nawet niektórymi lekami. Diagnozę niedoczynności lub nadczynności tarczycy można wykonać za pomocą badania krwi. W oparciu o wyniki najczęściej zaleca się leczenie farmakologiczne przywracające prawidłowe wytwarzanie hormonów. Najlepiej porozmawiać ze swoim lekarzem o innych przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one zakłócać działanie tych na tarczycę. Zwalczając chorobę jednocześnie zwalczmy jej objawy, czyli między innymi wypadanie włosów. Do zaburzeń może dojść także w przypadku zażywania tabletek antykoncepcyjnych oraz leków zawierających estrogen.
Niewłaściwa pielęgnacja oraz stylizacja może być także przyczyną wypadania włosów
Niewłaściwa pielęgnacja oraz nadmierna stylizacja potrafi skutecznie osłabić włosy. Czytaj więcej o pielęgnacji włosów. Zbyt częste upinanie włosów w kucyka lub koka osłabia skórę głowy i przyczynia się do uszkodzeń cebulek włosów. Staraj się nosić rozpuszczone włosy, kiedy tylko możesz, bądź używaj delikatnych satynowych gumek do włosów. Niezwykle szkodliwe dla struktury włosów jest ich tapirowanie i rozczesywanie na siłę, w szczególności na mokro. Należy również uważać na zbyt częste farbowanie włosów oraz na zabiegi trwałe, takie jak ondulacja czy rozjaśnianie, które powodują zniszczenie struktury włosów, tym samym zwiększając ryzyko ich wypadania lub łamania się. Staraj się unikać wysokich temperatur do stylizacji włosów. Suszenie, prostowanie i kręcenie niestety przesusza włosy. Dobrze jest więc sięgnąć po kosmetyki termoochronne np. Kosswell Protective Keratine.
Często problem wywołują źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji. Szkodliwe są przede wszystkim te na bazie alkoholu, które oprócz wypadania mogą wywołać także łamliwość oraz łupież. Za nadmierne wypadanie włosów może też odpowiadać niedostateczne nawilżenie, pamiętaj więc o regularnym stosowaniu odżywek, olejków, masek i wcierek. Wybieraj w miarę możliwości, jak najbardziej naturalne kosmetyki do włosów.
Niewłaściwa dieta i brak nawodnienia
Zrównoważona dieta z odpowiednią ilością białka, bogata w owoce i warzywa nie tylko pomaga zapobiegać wypadaniu włosów, ale także sprzyja ich wzrostowi. Zaopatrz swoją lodówkę w produkty bogate w witaminy i minerały, takie jak B12 i cynk. Orzechy, fasola, chude mięso i ryby również powinny być częścią Twojego menu. W dodatku nie tylko Twoje włosy na tym skorzystają, ale również figura!
Warto zainwestować w biotynę, którą można zakupić w każdej aptece. Jest niezwykle skuteczna we wzmacnianiu włosów i pomaganiu w ich wzroście. Kolejną witaminą, która może pomóc jest witamina A. Zawiera on retinoidy, które znacznie przyspieszają wzrost włosów, a nawet pomagają w produkcji sebum, który pokrywa włosy naturalnymi olejkami, utrzymując tym samym właściwe nawilżenie skóry głowy i włosów. Niezwykle ważne jest również picie dużej ilości wody. Ciało ludzkie w aż 70% składa się z wody! Picie wody sprzyja utrzymaniu skóry w dobrej kondycji, poprawia trawienie i pomaga zapobiegać wypadaniu włosów. Jeśli masz problemy z pamiętaniem o odpowiednim nawodnieniu, pomocne mogą okazać się butelki wielokrotnego użytku ze specjalna miarką, bądź aplikacje na smartphony, które pomogą Ci śledzić i przypominać o ilości wypitej wody w ciągu dnia.
Przyczyną wypadania włosów może być też stres
Pod wpływem silnych przeżyć, a więc stresu możemy doświadczyć nagłej utraty włosów. Rozregulowane przez stres nadnercza wytwarzają nadmierną ilość hormonów zwanych androgenami. W wyniku czego następuje zaburzenie funkcjonowania cebulek włosowych. Również codzienny stres ma niekorzystne działanie na stan naszych włosów. Ze stresem możemy sobie poradzić poprzez relaksację, spacery, uprawianie sportu, spotkania z terapeutą lub po prostu rozmową z przyjacielem lub kimś, komu możesz zaufać, kto pomoże Ci oderwać myśli od tego, co Cię martwi i pomoże ci w stresujących sytuacjach. Można również sięgnąć po uspokajające herbaty ziołowe, takie jak napary z melisy czy rumianku.
Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie
Podczas ciąży ciało kobiety wytwarza zwiększoną ilość estrogenów i progesteronu, co sprawia, że włosy są mocniejsze i grubsze, ponieważ utrzymywane są w ciągłym stadium wzrostu. Jednak po porodzie hormony naturalnie zaczynają się wyrównywać, a włosy zaczynają wypadać. Utrata włosów po porodzie wiąże się również ze stresem związanym z wychowaniem noworodka i brakiem snu. Ma to znaczny wpływ na zdrowie mamy i jej włosów. Eksperci zalecają, aby się nie martwić, ponieważ jest to tymczasowe, a włosy po czasie odrastają. Jeśli nadmierne wypadanie włosów występuje po upływie sześciu miesięcy od porodu, mogą występować inne czynniki zdrowotne mające na to wpływ. W tej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.
Powodów wypadania włosów jest wiele, ale tak samo dużo jest sposobów na zapobieganie temu procesowi. Dlatego głowa do góry! pamiętaj, aby w pierwszej kolejności rozpoznać przyczynę wypadania włosów, a następnie zastosuj się do naszych wskazówek! Dodatkowo możesz skorzystać z produktów przeznaczonych do wzmacniana fazy wzrostu włosów i redukcji fazy wypadania ich – najpopularniejszym zabiegiem jest zabieg z zastosowaniem ampułek Koxidil.
U mnie właśnie podczas bardzo silnego stresu zdarzają się wypadanie włosów, niestety nie nieuniknione 🙂 pozdrawiam serdecznie!
Dużo jest skutecznych sposobów na to, aby włosy nie wypadały. W pierwszeństwie trzeba zadbać o dobrą dietę, zdrową i zbilansowaną. Aktywny tryb życia czyli dużo sportu i przede wszystkim jeżeli używamy kosmetyków do włosów to tylko tych naturalnych!