Porady

Kartacze do brody

Kartacze do brody, zwane także szczotkami do brody to bardzo przydatne akcesorium przy pielęgnacji dłuższego zarostu. Wybór kartacza do brody może wydawać się łatwym zadaniem, prawda? Jednak szczotka, szczotce nierówna… I zadanie to może stać się bardziej problematyczne, niż byśmy zakładali. Prosto i na temat, czyli tak jak mężczyźni cenią sobie najbardziej. Kartacze do brody pod lupą!

Kartacze do brody – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Istnieją pewne aspekty, które warto rozważyć przed dokonaniem zakupu kartacza do brody:

  • rodzaj i wykonanie uchwytu szczotki,
  • włosie kartacza do brody
  • sztywność włosia,
  • kształt uchwytu.
  • rozmiar szczotki do brody.

Kartacze do brody – z czego powinien być wykonany trzon?

Najtańsze dostępne modele kartaczy do brody są plastikowe. Zwykle niska cena idzie w parze także z równie niską jakością wykonania. Taka szczotka do brody niestety może potencjalnie uszkodzić Twój bujny zarost. Preferujemy więc produkty naturalne, takie jak np. drewno bukowe. Świetnie sprawdzi się bambus, który jest gładki, naturalny, ma bardzo niepowtarzalne wzory i wchłania tylko niewielką ilość olejku do brody. Pomaga to szczotce do brody lepiej się po niej przesuwać.

Jaki typ włosia będzie najlepszy do szczotki do brody?

W sprzedaży dostępne są kartacze do brody z włosiem naturalnym i syntetycznym. Oczywiście tym razem ponownie stawiamy na wybór wersji naturalnej. Najchętniej wybierane są wersje z naturalnym włosiem dzika, które działa antystatyczne. Naturalne włosie z dzika równomiernie rozprowadza olejek/balsam do brody i pozostawia ją miękką i pełniejszą. Szczególnie polecamy wyprofilowane włosie kartacza do brody, aby dopasować ją do kształtu twarzy podczas szczotkowania.

kartacz do brody z naturalnym włosiem dzika
Kartacz do brody z naturalnym włosiem dzika

Jaka powinna być sztywność włosia dobrego kartacza do brody?

Wierzcie lub nie, ale włosie może mieć różne stopnie sztywności! Istnieją odmiany od miękkich do twardych. Dotyczy to także kartaczy do brody! Zbyt miękkie włosie może nie poradzić sobie z gęstszym zarostem. Natomiast zbyt twarde mogłoby uszkodzić włosy podczas szczotkowania, ponadto mogą być odczuwane jako zbyt ostre dla skóry pod brodą. Powodować to może nawet uszkodzenie mieszków włosowych i wyrwać włosy, a to ostatnia rzecz, na której nam zależy. Tak więc, jeśli masz długą brodę, lepszą opcją jest sztywniejsze niż zbyt miękkie włosie, jednak na początek, najbardziej optymalną wersją jest średnią sztywność włosia.

Kartacze do brody – jaki kształt uchwytu wybrać?

Kształt uchwytu to naprawdę osobiste preferencje, obecnie dostępnych jest wiele kształtów szczotek i kartaczy do brody. Niektóre w ogóle pozbawione rączki, podobne do tych używanych do polerowania butów. Najlepiej będzie wybrać się do hurtowni fryzjerskiej i sprawdzić, który model najlepiej leży w Twoich dłoniach.

Kartacze do brody – jaki rozmiar wybrać?

W przypadku kartaczy do brody rozmiar ma duże znaczenie! Zbyt duża szczotka do brody może być strasznie nieporęczna, a zbyt mała będzie wymagała więcej czasu na dokładne wystylizowanie brody. Jednak w pierwszej kolejności polecamy model, który będzie dobrze leżał w dłoni.

Jak używać kartacza do brody?

  1. Po umyciu brody specjalnym kosmetykiem do tego przeznaczonym, delikatnie osusz brodę ręcznikiem. Nie pocieraj!
  2. Na zarost nanieś trochę swojego ulubionego olejku do brody.
  3. Delikatnie zacznij szczotkować zarost w kierunku z włosem, zaczynając od nasady aż po końce. Pamiętaj, aby nie ciągnąć zbyt mocno splątanych partii włosów.
  4. Kontynuuj szczotkowanie, aż broda będzie gładka.

Używając szczotki do brody, nie tylko ją stylizujesz, a także złuszczasz obumarłą skórę pod brodą, co usunie martwe komórki naskórka i oczyści zablokowane pory,
które mogą potencjalnie hamować wzrost włosów. Włosie z dzika może dodatkowo stymulować wzrost włosów poprzez delikatne masowanie skóry, co zwiększa
przepływ krwi do mieszków włosowych.

Jak czesać brodę?

Aby broda wyglądała jak najlepiej, powinieneś ją codziennie czesać i szczotkować. Podobnie jak w przypadku włosów na głowie, może to pomóc w utrzymaniu brody w czystości i porządku. Dokładne szczotkowanie brody pomaga równomiernie rozprowadzić olejek na całej jej powierzchni, stymuluje mieszki włosowe do wzrostu, a poza tym w pewnym sensie “trenuje” włosy, aby rosły w dół, a nie na boki. Zanim złapiesz za kartacz do brody, upewnij się, że broda jest sucha lub ewentualnie lekko wilgotna. Kiedy włosy są mokre, są słabsze, bardziej miękkie i podatne na uszkodzenia. Przeczesywanie ich szczoteczką do brody, gdy są mokre, może więc spowodować pękanie, łamanie, a nawet wypadanie.

kartacze do brody - jak czesać brodę
Kartacze do brody – jak czesać brodę?

Zacznij czesać brodę we wszystkich kierunkach tj. na zewnątrz, w górę, na boki. Celem tego zabiegu jest przełamanie schematu wzrostu włosów i oddzielenie niesfornych partii. Dodatkowo zwiększy to również objętość twojej brody, pomagając jej wyglądać na pełną i zdrową. Następnie szczotkuj brodę zgodnie z kierunkiem jej wzrostu. Zacznij od partii przy uszach, a następnie przejdź od nosa do podbródka. Kartacz do brody używaj z średnim naciskiem, tak aby nie tylko mógł przesuwać się po włosach, ale także złuszczać skórę pod zarostem. Zbyt duża siła może doprowadzić do uszkodzenia brody lub skóry twarzy. Możesz również użyć dłoni do wygładzenia szczególnie trudnych partii, w celu nadania pożądanego kształtu Twojej brodzie. Dodatkowo możesz zastosować profesjonalny balsam do brody, aby jeszcze lepiej utrwalić nadany kształt. Wykończ brodę odrobiną olejku, który pozwoli Ci uzyskać dodatkowe nawilżenie, połysk i niezwykłe męskie zapachy, które sprawią, że Twoja broda będzie pachnieć świeżo przez cały dzień!

Jak czyścić kartacz do brody?

Należy pamiętać, aby odpowiednio zadbać nie tylko o samą brodę, ale również o narzędzia, które do niej używamy. Aby skutecznie wyczyścić kartacz do brody napełnij dowolne głębokie naczynie lub zlew ciepłą wodą i rozpuść w niej odrobinę mydła lub szamponu do brody (około 2-3 pompki). Zanurz włosie kartacza w wodzie, jednak staraj się nie moczyć drewnianego trzonka szczotki. Delikatnie wymyj włosie we wodzie z szamponem. Aby jeszcze dokładniej wyczyścić kartacz możesz nasączyć alkoholem izopropylowym patyczek higieniczny (do uszu) i za jego pomocą wyczyścić trudno dostępne przestrzenie między włosiem kartacza dla pełnej dezynfekcji.

Zalecamy rozważny wybór szczotki do brody. Jak widzicie, istnieje wiele opcji do wyboru. Postaw na naturę, wygodny kształt, idealną sztywność włosia i rozmiar, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jeden komentarz do “Kartacze do brody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *