Porady

Grzebień do włosów – jak wybrać właściwie

Grzebień do włosów jest podstawowym narzędziem do ich pielęgnacji, który na wyposażeniu mają nie tylko profesjonalni fryzjerzy, ale każdy w swojej łazience. Istnieje wiele modeli grzebieni, różnią się kształtem, wielkością, rozstawem ząbków, materiałem i tym samym przeznaczeniem. W domowej pielęgnacji używamy zazwyczaj uniwersalnego grzebienia do włosów, jednak w salonie fryzjerskim znajdziemy ich co najmniej kilka różnych. Czym powinien charakteryzować się dobry profesjonalny grzebień do włosów? Dlaczego fryzjerowi nie wystarczy jeden, a potrzebuje kompletnego zestawu?

Grzebień do włosów z plastiku, drewna, karbonu…

Do domowego użytku najczęściej wybieramy uniwersalne grzebienie plastikowe, które są najtańsze i jednocześnie najmniej trwałe. Jeżeli już się na taki decydujemy, zwracamy uwagę na jakość i staranność wykonania, w przeciwnym razie grzebień już po krótkim czasie będzie nadawał się tylko do wymiany. Dodatkowo taki grzebień, jeśli nie jest polerowany i między zębami są widoczne nierówności (wynikające z zalewania formy podczas produkcji) będzie uszkadzać włosy. Alternatywą jest grzebień do włosów z tworzywa sztucznego, który delikatnie rozczesuje włosy, ale może powodować ich elektryzowanie. Do włosów mających skłonność do puszenia lepiej używać grzebieni z naturalnego tworzywa, np. kauczuku wulkanizowanego., czy karbonu. Ponadprzeciętną trwałością charakteryzuje się drewniany grzebień do włosów, jednocześnie jest delikatny dla włosów. Równie odporne na uszkodzenia są grzebienie stalowe, które szczególnie polubili barberzy.

Rozstawienie i kształt ząbków grzebieni

Grzebień do włosów zawsze dobieramy do ich kondycji, długości i rodzaju. Dlatego na wyposażeniu salonu fryzjerskiego musi być ich kilkanaście, aby zapewnić możliwie najlepszą stylizację każdemu klientowi. Do wyboru mamy grzebienie z szeroko rozstawionymi ząbkami, których używamy do włosów kręconych, grubych i mocno splątanych. Im rozstaw jest większy, tym efekt bardziej zbliżony do pracy ze szczotką. Grzebień do włosów z wąskim rozstawem ząbków wykorzystujemy do przeczesywania fryzur, a także sięgamy po nie podczas stylizacji, przykładem jest specjalny grzebień do tapirowania.

Ząbki mają też różne kształty. Najbardziej komfortowe i wygodne w użyciu są grzebienie z ząbkami okrągłymi. Nie podrażniają skóry głowy i ułatwiają rozczesywanie. Lekkie zaokrąglenie na końcach zapobiega wyłamywaniu się ząbków. W połączeniu z wysoką jakością tworzywa oznacza to dłuższe użytkowanie grzebienia.

Grzebień fryzjerski o specjalnym przeznaczeniu

Pomimo, że grzebień fryzjerski jest podstawowym narzędziem profesjonalisty, to obok tego najbardziej uniwersalnego powinny znaleźć się inne, do zadań specjalnych. Fryzjer potrzebuje grzebienia do strzyżenia charakteryzującego się bardzo wąskim rozstawem ząbków. Do dzielenia włosów na sekcje np. przy strzyżeniu czy stylizacji przyda się grzebień ze szpikulcem. Natomiast różnej długości ząbki ma grzebień do tapirowania. Przy koloryzacji korzystamy z grzebienia wykonanego ze specjalnych, łatwych w czyszczeniu materiałów, które nie wchodzą w reakcje ze składnikami farb. Taki grzebień pozwala na łatwe i dokładne nakładanie i rozprowadzanie farby na włosach.

Drewniany grzebień do włosów najlepszym wyborem?

Profesjonalni fryzjerzy coraz częściej rezygnują z grzebieni plastikowych i wykonanych ze słabej jakości tworzywa sztucznego. Wybierają drewniane grzebienie, doceniane za trwałość, wytrzymałość i przede wszystkim bezpieczeństwo dla włosów. Drewniany grzebień do włosów rozczesuje je delikatnie, nie powodując przy tym elektryzowania się kosmyków. Bardzo skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia z włosów, w tym wszechobecny kurz. Jego użycie jest przyjemne dla klienta, ponieważ dodatkowo wykonujemy delikatny masaż głowy, pobudzając mikrokrążenie. Bardzo ważną jego zaletą jest wsparcie podczas pielęgnacji. Drewniany grzebień do włosów równomiernie rozprowadza kosmetyki na całej ich długości, dlatego warto po niego sięgać np. przy olejowaniu.

Drewniany grzebień do włosów

Wybór grzebienia do włosów wydaje się prosty i raczej nie kojarzy nam się z dużymi problemami. Profesjonalne grzebienie do włosów muszą jednak spełniać konkretne warunki i posiadać określone cechy. Dodatkowo na wyposażeniu salonu fryzjerskiego nigdy nie powinien znajdować się tylko jeden, a kilkanaście, do każdego rodzaju włosów i zabiegów.

3 komentarze do “Grzebień do włosów – jak wybrać właściwie

  • Wybór właściwego grzebienia to naprawdę istotny element, wspomagający pielęgnację włosów 🙂

    Odpowiedz
  • To bardzo ciekawy i pouczający tekst o wyborze odpowiedniego grzebienia do włosów. Bardzo mi się podoba, że zostały opisane różne rodzaje grzebieni, w tym ich zalety i wady, co pozwala na dokładniejsze wybranie najlepszego dla danego rodzaju włosów. Szczególnie interesujący wydaje się drewniany grzebień do włosów, który jest bezpieczny i delikatny dla włosów, a dodatkowo może być używany w ramach pielęgnacji. To naprawdę wartościowa wiedza, którą można zastosować w praktyce, aby zadbać o zdrowie i piękny wygląd włosów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *