Porady

Jak walczyć z łupieżem i przesuszoną skórą głowy?

Czym właściwie jest łupież? Jest to choroba atakująca skórę głowy u osób w różnym wieku. Polega głównie na nadmiernym łuszczeniu się naskórka. Ważne jest tutaj słowo “nadmiernym”, ponieważ łuszczenie się zrogowaciałej warstwy skóry jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. O łupieżu mówimy jednak dopiero wtedy, gdy złuszczanie jest wzmożone. W skutek czego na naszej głowie pojawia się mnóstwo małych, białych płatków, które wyglądają nieestetycznie. Zwykle towarzyszy im swędzenie skóry głowy, łojotok, który przetłuszcza włosy od nasady oraz częstsze wypadanie włosów. Ale jak walczyć z łupieżem?

Łupież to problem, który może dotknąć każdego

Powodów powstania łupieżu może być naprawdę wiele. Najczęściej są to jednak: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, źle zbilansowana dieta, która nie dostarcza do organizmu wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do stylizacji włosów oraz niewłaściwa higiena, bądź pielęgnacja skóry głowy. Naskórek na skalpie jest niestety niezwykle łatwo podrażnić, przez co zmienia się jego naturalna struktura.

Jakie są rodzaje łupieżu?

Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu: suchy i tłusty. Łupież suchy występuje zdecydowanie częściej. Należy również wiedzieć, że nie jest to schorzenie zaraźliwe.
Jeśli zmagasz się z łupieżem, w pierwszej kolejności należałoby dokładniej przyjrzeć się kosmetykom, które stosujesz do mycia, pielęgnacji oraz stylizacji włosów. Być może któryś ze składników Ci nie służy, bądź nakładasz za dużo produktu. Staraj się unikać kosmetyków zawierających w swoim składzie szkodliwe SLS, SLES, parabeny, nadmierne ilości barwników, aromatów, substancji zapachowych i pieniących oraz alkoholu. Produkty bazujące na alkoholu niezwykle skutecznie przesuszają i podrażniają naskórek. Warto więc sięgnąć po dermokosmetyki, szczególnie te przeznaczone do walki z łupieżem. Możesz wybrać np. specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy.

Jak rozpoznać, że zmagamy się przesuszoną skórą głowy, a nie łupieżem?

Obydwie przypadłości są bardzo często mylone, ze względu na podobne objawy. Aby upewnić się, że naszym problemem nie jest łupież, warto zacząć od kuracji specjalnym szamponem przeciwłupieżowym. Jak walczyć z łupieżem? Tak jak wcześniej wspominaliśmy, warto sięgnąć po przebadany dermatologicznie kosmetyk. Jeśli prawidłowo odbyta kuracja nie przynosi żadnych efektów, jest to dla nas znak, że przyczyną uporczywego swędzenia i pojawiania się suchych płatków, może być przesuszona skóra głowy.

Jeśli potwierdzimy się w tym przekonaniu, w celu zminimalizowania uporczywych dolegliwości powinniśmy podjąć następujące kroki:

  • Staraj się nie suszyć włosów ciepłym nawiewem z suszarki, najlepiej pozostaw je do samoistnego wyschnięcia.
  • Nie myj włosów gorącą, lecz letnią wodą. Najlepiej spłukiwać je chłodną wodą, która dodatkowo domknie łuski włosa, co z kolei sprzyja poprawie ich kondycji.
  • Do mycia włosów i skóry głowy wybieraj produkty, które posiadają możliwie naturalny skład. Warto, aby w składzie kosmetyków znajdowały się składniki takie jak: sok z cytryny, aloes, olej kokosowy, bądź olejek jojoba.
  • Zewnętrzna pielęgnację wspieraj wartościową, codzienną dietą bogatą w witaminy i minerały.
  • Staraj się całkowicie wykluczyć, bądź maksymalnie zminimalizować użycie produktów do stylizacji włosów, a w szczególności mocno utrwalających lakierów.
  • Zaleca się przerwę w farbowaniu włosów.

Trzymając się tych prostych zasad, uczynisz naprawdę wiele dla swoich włosów i skóry skalpu! Jednak jeśli problem zarówno łupieżu, jak i przesuszonej skóry głowy nie znika przez dłuższy czas, konieczna będzie wizyta u trychologa.

Przeczytaj na naszym blogu fryzjerskim jak wykonać samodzielnie masę do włosów DIY

Jeden komentarz do “Jak walczyć z łupieżem i przesuszoną skórą głowy?

  • Bardzo przydatne informacje, poważnie, ja osobiście nie mam z tym problemu ale przekaże wiedze przeczytaną osobie którą moze to zainteresować 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *