Porady

Włosy wysokoporowate – jak je pielęgnować?

Włosy wysokoporowate często sprawiają problemy podczas pielęgnacji, czy stylizacji… Czym właściwie jest porowatość włosów? Otóż to nic innego jak cecha budowy każdego włosa, czyli w tym przypadku stopień odchylenia jego łusek od kory włosa. Podczas badania mikroskopijnego możemy zauważyć, że budowa włosa bardzo mocno przypomina budowę szyszki, która również składa się z swego rodzaju “łusek” o różnych stopniach rozchyleniach. Włosy także składają się z zachodzących na siebie łusek, stanowiących naturalną warstwę ochronną. W zależności od tego jak mocno rozchylone są łuski włosów określamy ich porowatość.

Jakie są stopie porowatości włosów?

Wyróżniamy trzy stopnie porowatości włosów: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Dziś chcemy bliżej przyjrzeć się tym ostatnim. Spośród tych trzech wyżej wymienionych typów włosów to właśnie w przypadku wysokoporowatych najtrudniej o blask, miękkość i efekt tafli, dlatego też wymagają najbardziej zaawansowanej, dobrze dopasowanej pielęgnacji i najwięcej uwagi. Jeśli jesteście ciekawi czym charakteryzują się włosy wysokoporowate i jak o nie dbać, zostańcie z nami!

Jak wykonać test na porowatość włosów?

Test na porowatość włosów jest bardzo prosty. I każdy z nas może wykonać go sam w domu. Wypełnij naczynie letnią wodą i wrzuć tam swój jeden włos, zostaw go na ok 7-10 minut. Włos wysokoporowaty zatonie – „napije się wody” i idzie całkowicie na dno. Włosy niskoporowate utrzymują się na powierzchni, a te które skłaniają się ku zanurzeniu określamy jako średnioporowate.

Włosy wysokoporowate – czym się charakteryzują i jak wyglądają?

Jeśli łuski włosów nie są dobrze domknięte i nie przylegają gładko do warstwy korowej, włosy określa się jako wysokoporowate. Włosy wysokoporowate bardzo często są włosami kręconymi. Do tej grupy równie często zalicza się włosy farbowane i rozjaśniane. Pewnie jak się teraz domyślacie, nasze włosy mogą zmieniać swoją porowatość. Tak właśnie w przypadku zabiegów koloryzacji czy dekoloryzacji porowatość naszych włosów jest sztucznie podwyższona, natomiast odpowiednia pielęgnacja włosów może domknąć łuski i zmniejszyć ich porowatość.

Włosy wysokoporowate - jak wyglądają w porównaniu z włosami niskoporowatymi

Jakie są włosy wysokoporowate?

Jak rozpoznać, że włosy są wysokoporowate? Prócz wykonanego testu na porowatość włosów o ich porowatej strukturze świadczy parę widocznych cech. Otóż włosy wysokoporowate charakteryzują się poniższymi właściwościami

 • tendencja do kręcenia,
 • podatne na zniszczenia i plątanie,
 • przesuszone i szorstkość w dotyku,
 • szybko absorbują wodę,
 • pochłaniają duże ilości kosmetyków,
 • długo schną,
 • puszą się pod wpływem wilgotnego powietrza,
 • podatne na stylizację,
 • skłonność do rozdwajania się końcówek,
 • sprawiają wrażenie zniszczonych,
 • dobrze reagują na proteiny z większymi cząsteczkami,
 • nie lubią zbyt ciepłego powietrza.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Głównym celem pielęgnacji włosów wysokoporowatych będzie próba ponownego wydobycia z włosów ich naturalnego blasku i nawilżenia. Świadomą pielęgnację włosów wysokoporowatych powinniśmy zacząć od podstaw, czyli od prawidłowego mycia włosów. Tutaj należy skupić się na delikatnym oczyszczeniu włosów i skóry głowy oraz na osiągnięciu równowagi PEH. Czym właściwie jest PEH? Skrót ten oznacza trzy grupy substancji, które należy dostarczać włosom: protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Za co odpowiadają PEH?

 • Proteiny – odpowiedzialne są za budowę i rekonstrukcję włosów. Kosmetyki z proteinami zaleca się stosować raz na tydzień lub nawet dwa tygodnie. Z proteinami należy być bardzo ostrożnym, ponieważ zarówno ich nadmiar jak i niedobór mogą prowadzić do złego stanu i wyglądu włosów. Włosy wysokoporowate lubią proteiny z dużymi cząsteczkami, które możemy znaleźć m.in. w żółtkach jaj, mleku, keratynie czy jedwabiu.
 • Emolienty – odpowiadają za utrzymanie wilgoci, czyli zabezpieczenie przed utratą wody oraz chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Kosmetyki z emolientami możemy stosować przy każdym myciu. Emolienty bardzo często stosuje się również dla wzmocnienia działania innych produktów do pielęgnacji włosów.
 • Humektanty – do ich głównego zadania należy nawilżanie włosów. Zaleca się stosowanie ich raz lub dwa razy w tygodniu, najlepiej w postaci maski lub odżywki nawilżającej. Tego typu kosmetyk należy zmyć letnią wodą, a następnie “domknąć” go produktem emolientowym.

Jakie kosmetyki wybrać do włosów wysokoporowatych?

Niestety nie ma uniwersalnego przepisu na konkretną ilość danych składników w kosmetykach, tak aby każde włosy wyglądały dobrze. Często jest przecież tak, że koleżanka zachwycona efektami danej maski, spieszy do nas z jej poleceniem. A jak się okazuje maska ta wcale nie działa dobrze na nasze włosy. Radzimy więc testować produkty i częstotliwość ich nakładania, tak aby znaleźć swój własny złoty środek. Eksperymentuj z PEH i zobacz co, w jakich ilościach i jak często lubią Twoje włosy. Uwierz nam, że warto poświęcić na to trochę czasu. Twoje włosy z pewnością odwdzięczą się zdrowym i pięknym wyglądem! Ponadto pamiętaj, że szampon dobieramy do typu skóry głowy, a nie do włosów, tak jak robimy to w przypadku masek, odżywek i olejków.

Jak myć włosy wysokoporowate?

Kiedy wiesz już czym myć włosy, należy zwrócić uwagę na sposób ich mycia. W przypadku włosów wysokoporowatych świetnie sprawdzi się mycie głowy metodą OMO. Mamy tutaj kolejny z pozoru tajemniczy skrót, co oznacza? Otóż jest to nic innego jak nazwa sposobu mycia włosów w kolejności odżywka – mycie – odżywka. Włosy wysokoporowate lubią i potrzebują bogatej pielęgnacji, jaką jest OMO. Zabieg ten jest niezwykle ceniony przez kobiety stosujące na co dzień świadomą pielęgnację. Jego ewenement polega na pierwszym myciu włosów odżywką, ponieważ włosy chronione są przed wysuszającym działaniem szamponu, który nie wyrządzi szkody jeśli jest nakładany jako drugi. Odżywka nałożona również na sam koniec dostarczy odżywczych składników i dobrze się wchłonie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z jej ilością oraz aby nakładać ją na końce włosów, a nie od czubka głowy.

Warto jest także wykonywać masaż skóry głowy połączony z peelingiem. Taki zabieg stosujemy w zależności od indywidualnych potrzeb, ale nie częściej niż raz w tygodniu. Wysokoporowate włosy kochają również olejki. Dlatego warto wprowadzić do swojej pielęgnacji zabieg olejowania włosów.

Jak wykonać olejowanie włosów wysokoporowatych?

Olejowanie włosów wykonujemy przed myciem głowy. Nakładamy niewielką ilość olejku od nasady, aż po same końcówki. Olej możemy nakładać na suche, bądź wilgotne włosy. Jako “podkładu”, czyli naszego nawilżacza możemy użyć np. żelu aloesowego. Olejek pozostawiamy na włosach na minimum godzinę. Po tym czasie myjemy włosy jak zwykle. Pamiętaj, aby zabieg ten wykonywać systematycznie, jednak nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Jakie olejki wybrać do wysokoporowatych włosów?

Panuje tutaj dość ciekawa zasada, otóż włosy wysokoporowate lubią olejki pozyskiwane z małych nasion, średnioporowate z tych pośredniej wielkości, a niskoporowate te z dużych nasion czy pestek. Dlatego dla włosów wysokoporowatych zaleca się oleje takie jak np.:

 • olejek z czarnuszki,
 • olejek z dzikiej róży,
 • olej sezamowy,
 • olej z marakui,
 • z pestek winogron,
 • olej z wiesiołka.

Dodatkowo olejki te możemy dodawać do ulubionych masek, tak aby wzmocnić ich dobroczynne działanie.

Chcesz wiedzieć więcej o olejowaniu włosów? Przeczytaj nasze porady!

Jaka szczotka do włosów wysokoporowatych?

Przy tym typie włosów najlepiej sprawdzają się szczotki z włosiem dzika, ponieważ skutecznie rozprowadzają sebum (czyli naturalny olej pełniący funkcje ochronne i nawilżające) na całej długości włosów podczas ich rozczesywania. Włosy wysokoporowate należy czesać z niezwykłą delikatnością, a co za tym idzie z cierpliwością, ponieważ ze względu na swoją budową są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Najlepsza szczotka do włosów wysokoporowatych
Najlepsza szczotka do włosów wysokoporowatych to szczotka z naturalnym włosiem

O czym jeszcze należy pamiętać przy pielęgnacji włosów wysokoporowatych?

 • regularnie podcinaj końcówki włosów, średnio co 3 miesiące,
 • unikaj ręczników typu frotte, znacznie lepiej sprawdzą się te bawełniane,
 • związuj lub zaplataj w luźny warkocz włosy do snu,
 • postaw na jedwabne poszewki na poduszki do snu,
 • nie kładź się spać z mokrymi lub wilgotnymi włosami,
 • pamiętaj o kosmetykach termoochronnych podczas stylizacji włosów na ciepło,
 • do spłukiwania kosmetyków z włosów używaj letniej wody,
 • nie pocieraj agresywnie włosów podczas suszenia ich ręcznikiem,
 • unikaj kosmetyków z silnymi detergentami, silikonami i z alkoholem.

Jak widać włosy wysokoporowate nie należą do najłatwiejszych w pielęgnacji. Wręcz wymagają od nas ogromnej dyscypliny i regularności, jednak pamiętając o wszystkich wyżej wymienionych przez nas aspektach i odpowiednio dobranych kosmetykach, z pewnością będziecie mogli cieszyć się pięknymi, zdrowymi i zadbanymi włosami, które staną się naszą wizytówką! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki nieco ułatwią wam przygodę ze świadoma pielęgnacją włosów wysokoporowatych!

2 komentarze do “Włosy wysokoporowate – jak je pielęgnować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *