Porady

Koloryzacja włosów – mały poradnik jak bezpiecznie pofarbować włosy w domu

Na naszych głowach rosną włosy, które mają od 100 do 150 różnych odcieni, ale postrzegamy je jako jednolity kolor. Barwniki włosa są umiejscowione w jego korowej warstwie. Jeśli decydujemy się na zmianę koloru włosów, musimy dokładnie określić ich naturalną barwę. Koloryzacja włosów to obecnie zabieg najczęściej stosowany przez nas – kobiety. Dzisiaj producenci proponują nam ogromną różnorodność preparatów do koloryzacji wraz z bogatą gamą kolorystyczną. Generalnie farby do włosów możemy podzielić na te, które zawierają amoniak, farby roślinne oraz preparaty wolne od amoniaku i składników, które niekorzystnie wpływają na strukturę naszych włosów. Faktem jest, że farby do włosów z amoniakiem dają trwały kolor. Włosy mają ładny połysk oraz prawie zupełnie nie zmywają się – jeśli są oczywiście odpowiednio pielęgnowane. Amoniak jest przyjacielem koloru i jego trwałości, ale nie jest przyjazny dla samych włosów, ponieważ wysusza je i osłabia ich kondycję.

Święta za pasem… zamknięte salony fryzjerskie…. siwy odrost…wymyty kolor… RATUNKU !!!

W tej niecodziennej sytuacji, w której się wszystkie znalazłyśmy, musimy poszukać dla siebie najlepszego rozwiązania w temacie koloryzacja włosów. Możemy udać się do sklepu i wybrać gotową, drogeryjną farbę lub zainwestować w profesjonalny produkt, który oferują hurtownie fryzjerskie. Co warto wiedzieć  i czym kierować się w swoich decyzjach zakupowych? Spróbujmy rozwiać nasze wątpliwości.

Cena – Drogeryjna farba do włosów niekoniecznie będzie tańsza od profesjonalnej. Albowiem z jednej tuby profesjonalnego preparatu możemy wykonać dwa lub więcej zabiegów (zazwyczaj po otwarciu ważna 12 miesięcy). Jeżeli nawet koszt ten będzie odrobinę wyższy, to zapewniam Was – warto dołożyć kilka przysłowiowych złotych. Ponieważ po profesjonalnych kosmetykach zarówno koloryzacja włosów jak i ich kondycja będzie zdumiewająca.

Trwałość – Co do tego nie ma wątpliwości, że profesjonalne farby do włosów pozwalają nam dłużej cieszyć się pięknym, lśniącym kolorem.

SkładProfesjonalne farby do włosów wzbogacone są dodatkowo o aktywne składniki pielęgnujące. Np. proteiny, olejki, które odżywiają włosy w trakcie zabiegu koloryzacji. Nie zawierają substancji wysuszających włosy, dzięki czemu dbają również o ich kondycję i zapewniają piękny połysk.

Jakość – Decydując się na zakup farby do włosów, oczekujemy pięknego blasku, jednolitego koloru, 100% pokrycia siwych włosów (szczęściary Te, które takowych nie posiadają) – no i właśnie, tu pojawia się problem! Drogeryjna farba niekoniecznie poradzi sobie z takim zadaniem. Krycie może być pół permanentne i po drugim myciu, naszym oczom ukażą się ponownie prześwitujące, srebrne kosmyki. Koloryzacja włosów profesjonalną farbą natomiast tej sytuacji podoła i ukryje skutecznie siwy odrost.

Efekt końcowy – Kupując farbę do włosów, kierujemy się tym, co widzimy na palecie kolorów. Drogeryjne farby nie zawsze wychodzą idealnie tak, jak na wzornikach – niestety. Sama jestem tego dobrym przykładem, gdy dawno temu kupiłam farbę w kolorze jasny brąz, a po zmyciu wyszedł czarny kruk (!) Ta sytuacja uzmysłowiła mi, że nie warto eksperymentować. To była moja pierwsza i ostatnia przygoda z drogeryjną farbą. Od tego momentu sama używam i rekomenduję profesjonalne farby do włosów. Uważam, że efekt końcowy koloryzacji włosów jest bardziej wiarygodny z tym, co proponują producenci profesjonalnych farb na swoich wzornikach kolorów.

Oczywiście są to tylko moje sugestie. Decyzja o tym, jak będzie wyglądała Wasza koloryzacja włosów, należy do każdej z Was…

Jak wykonać koloryzację włosów

Krok 1 – Przygotowanie warsztatu pracy

Planując wykonanie zabiegu farbowania włosów w domu, warto wyposażyć się w kilka niezbędnych przedmiotów a mianowicie:

Krok 2 – Próba uczuleniowa

Jeżeli jesteś alergikiem wykonaj próbę uczuleniowa 48g przed nałożeniem farby. Niewielką ilość farby wymieszaj z aktywatorem (woda utleniona przeznaczona do koloryzacji włosów). Najlepiej przeprowadzić ją za uchem, na szyi – poniżej linii włosów lub w zgięciu łokcia.

UWAGA! Jeżeli poczujesz szczypanie, swędzenie, czym prędzej zmyj farbę i zrezygnuj z jej użycia. W takich przypadkach poszukajmy delikatniejszych rozwiązań, np. w postaci farb z minimalną ilością amoniaku Artistique Experience lub wolnych od amoniaku Artistique Seasons.

Krok 3 – Zapoznaj się szczegółowo z ulotką dołączoną do farby

Dzięki niej dowiesz się, czy farbę nakładamy na suche czy wilgotne włosy? Czy przed farbowaniem myjemy włosy czy też nie? Jak długi będzie czas ekspozycji?

Krok 4 – Koloryzacja włosów, czyli aplikacja farby

Farbę i kremowa wodę utlenioną (specjalnie przeznaczoną do farbowania włosów) wymieszaj, zachowując dokładne proporcje według zaleceń producenta (np. 1:1 lub 1:2)! Nigdy nie rób tego na oko! Mieszaj tak długo, aż uzyskasz jednolitą konsystencję.

Bez względu na to, czy Twoim celem jest odświeżenie koloru, czy kamuflaż siwizny, włosy podziel na cztery części. Jeżeli nie posiadasz siwych włosów, aplikuj farbę w pierwszej kolejności na odrost, kierując się od karku ku górze. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, gdyż szczyt głowy to najcieplejsze miejsce, gdzie proces utleniania będzie zachodził najszybciej. Natomiast w przypadku koloryzacji siwych włosów, w pierwszej kolejności skupiamy się na włosach przy skroniach, uszach, czole, – czyli miejscach, gdzie siwizny jest najwięcej.

Krok 5 – Czas oddziaływania farby do włosów

Zależy on od tego, jakie włosy farbujesz. Jeżeli odświeżasz kolor, wystarczy 20-30 minut. Rewelacyjnym rozwiązaniem do takich koloryzacji, są wspomniane przeze mnie wcześniej farby bez amoniaku Seasons, marki Artistique. Wystarczy tylko 15 minut, by uzyskać piękną i jednolitą koloryzację. Włosy siwe natomiast, potrzebują troszkę więcej czasu, ale 35 min ekspozycji na odrostach, gwarantuje nam idealne, 100% pokrycie. Jeżeli używasz farb rozjaśniających wydłuż czas do 45 minut.

Krok 6 – Mycie i odżywianie

Koloryzacja włosów w ostatnim etapem całego procesu to zmywanie. Tu bardzo istotne znaczenie ma emulgacja. Tuż przed spłukaniem farby, nanieś niewielką ilość bieżącej wody na włosy i przez 5 minut masuj je na całej długości. Jest to proces niezbędny do uzyskania jednolitego, błyszczącego i trwałego koloru. Dopiero po emulgacji, większym strumieniem wody, usuń resztę farby z włosów. Płucz tak długo, aż woda będzie stosunkowo czysta. Użyj szamponu, jeśli to konieczne i co ważne po farbowaniu – zastosuj odżywkę zakwaszającą np. Artistique Color Revitalizer. Jest ona niezbędna, gdyż zamyka łuskę włosa i zwiększa trwałość koloru. Jeżeli posiadacie serum proteinowe lub naturalny olejek do włosów, warto wmasować jego niewielką ilość we wilgotne włosy, by podkreślić ich połysk i sprawić, by stały się gładkie i sprężyste.

I tym sposobem drogie Panie dobrnęłyśmy do końca.
Oczywiście zaznaczę jeszcze, że ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów farbowanych.

Dlatego biorąc pod uwagę nasz trud włożony w przeprowadzenie domowej koloryzacji, zainwestujmy w dobry szampon i odżywkę do włosów farbowanych, byśmy mogły dłużej cieszyć się pięknym i lśniącym kolorem!

Jeden komentarz do “Koloryzacja włosów – mały poradnik jak bezpiecznie pofarbować włosy w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *