Peeling skóry głowy
Wiele osób odczuwa suchość, swędzenie lub łuszczenie się skóry głowy. Doświadczenia te są nie tylko uciążliwe, ale mogą być także dość niekomfortowe w miejscach publicznych. Jako miłośnicy zdrowych włosów w dzisiejszym wpisie chcemy przekazać Ci wiedzę potrzebną do zrozumienia tych objawów oraz tego jak się ich pozbyć! Swędzenie skóry głowy ma często związek z łupieżem. Możesz je również odczuwać, gdy skóra głowy jest podrażniona lub cierpisz na chorobę skóry, taką jak np. łojotokowe, czy atopowe zapalenie skóry. W dzisiejszym wpisie obok problemu podpowiemy jak zrobić peeling skóry głowy.
Co wywołuje podrażnienia skóry głowy?
- Kosmetyki, których używasz do pielęgnacji i stylizacji włosów. Takie jak żel, lakier do włosów i szampon, czyli kosmetyki które regularnie nakładasz na włosy. Źle dobrane produkty mogą powodować reakcję alergiczną, w wyniku czego występuje podrażnienie i wysuszenie skóry głowy. Niektóre składniki zawarte w produktach do włosów mogą prowadzić nawet do stanu zapalnego skóry! Dlatego warto czytać składy kosmetyków przed ich zakupem i w miarę możliwości kupować naturalne szampony i odżywki.
- Klimat, a w szczególności suche i zimne powietrze negatywnie wpływa na kondycję naszych włosów i skóry głowy. Nie zapominajmy także, że z wiekiem skóra traci hydrolipidowe właściwości ochronne, więc z każdym kolejnym rokiem nie będzie lepiej.
- Nadmierne mycie, a przede wszystkim nieprawidłowe może faktycznie pozbawić włosy wilgoci i spowodować przesuszenie skóry głowy.
- Zbyt rzadkie lub niedostateczne czesanie włosów. Może się to wydawać nieprawdopodobne, jednak regularne szczotkowanie włosów, a przy tym masowanie skóry głowy poprawia krążenie krwi oraz zmniejsza występowanie obumarłych komórek naskórka. To nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia łupieżu, ale jest niezwykle relaksujące!
- Wspomnieć należy także choroby skóry, które powodują suchość i podrażnienie, takie jak egzema i łuszczyca. Jeśli podejrzewasz u siebie takie schorzenie, skonsultuj się z trychologiem.
Peeling skóry głowy – czy warto?
Zadaniem peelingu wykonywanego na skórze głowy jest złuszczenie obumarłego naskórka, pielęgnacja skórę głowy z tendencją do powstawania łupieżu, zmniejszenie swędzenia i produkcji sebum, przedłużenie świeżości włosów oraz usunięcie pozostałości kosmetyków do stylizacji. Jak widzisz peeling skóry głowy przynosi wiele korzyści!
Na rynku możemy znaleźć wiele różnorodnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, jednak peeling do skóry głowy jest wciąż dość rzadko spotykanym kosmetykiem. Może to sprawiać problemy i zniechęcać do wprowadzenia tego zabiegu do naszej codziennej pielęgnacji. Czym robić zatem piling skóry głowy? Na ratunek przychodzą peelingi do skóry głowy domowej roboty! Są naprawdę bardzo proste w przygotowaniu! Poniżej przedstawimy kilka prostych przepisów na peeling do skóry głowy DIY! Prawdopodobnie większość tych składników znajdziesz w swoich szafkach kuchennych!
Peeling do skóry głowy DIY
1. Peeling cukrowy
właściwości: nawilżający
składniki: 3 łyżki cukru, odrobina delikatnego szamponu
sposób przygotowania: w celu wykonania tego peelingu wystarczy połączyć ze sobą wyżej wymienione składniki. Pamiętaj, że cukier szybko się rozpuszcza, dlatego nie zwlekaj z jego aplikacją!

2. Peeling skóry głowy kawowy
właściwości: oczyszczający
składniki: 4 łyżki kawy mielonej, odrobina delikatnego szamponu
sposób przygotowania: w celu wykonania tego peelingu również wystarczy połączyć ze sobą wyżej wymienione składniki.

3. Peeling lniany
właściwości: normalizujący
składniki: 4 łyżki cukru, 2 łyżki siemienia lnianego, około 5 kropli octu jabłkowego
sposób przygotowania: w celu wykonania tego peelingu połącz ze sobą wyżej wymienione składniki.

4. Peeling do skóry głowy oliwkowy
właściwości: odżywiający
składniki: 4 łyżki soli morskiej, 2 łyżki oliwy z oliwek, około 2 łyżki soku z cytryny
sposób przygotowania: w celu wykonania tego peelingu dokładnie połącz ze sobą wyżej wymienione składniki. Po takim peelingu nie trzeba już nakładać na włosy dodatkowo odżywki.

Jak wykonać peeling skóry głowy? Przed czy po myciu?
Peeling aplikuj zawsze na wilgotne włosy. Wykonaj około 2 minutowy, delikatny masaż opuszkami palców, kolistymi ruchami. Następnie spłucz produkt wodą i umyj włosy oraz skórę głowy szamponem. Taki zabieg pozwoli Ci również poprawić mikrokrążenie skóry głowy, odblokuje ujścia mieszków włosowych, stymuluje cebulki i pobudza wzrost włosów! Dodatkowo to świetne podłoże do wykonywania dalszych etapów pielęgnacji skóry głowy i włosów!
Jak często wykonywać peeling skóry głowy?
Poleca się wykonywać ten zabieg raz w tygodniu. Kiedy zauważysz poprawę kondycji skóry głowy, możesz spokojnie wykonywać go raz na dwa tygodnie. Ilość peelingów trzeba jednak dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.
Podsumowanie
Pozostałości po kosmetykach zakłócają prawidłowe funkcjonowanie skóry naszej głowy, co może być przyczyną wielu problemów również z włosami. Dlatego włączenie tego zabiegu do codziennej pielęgnacji jest tak ważne. Dodatkowo peeling nie musi być drogim zabiegiem!
Stosowałaś kiedyś peelingi na skórę głowy? Który sprawdził się u Ciebie najlepiej? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
Polecamy także wpis Maski do włosów DIY
Wolę gotowe peelingi, obawiam się że zostałyby we włosach 😀