Porady

Błędy w suszeniu włosów, które prawdopodobnie popełniasz

Suszenie włosów może wydawać się oczywistą i prostą częścią rutynowej pielęgnacji włosów. Najpierw włosy myjemy, a następnie suszymy ręcznikiem lub suszarką. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ten prosty element codziennej pielęgnacji może być przyczyną wielu problemów z włosami. Jeśli Twoje włosy są matowe lub zniszczone, możliwe że suszysz je niewłaściwie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie prawdopodobnie popełniasz błędy w suszeniu włosów.

Poniżej przedstawimy 5 najczęściej popełnianych błędów podczas suszenia włosów:

1. Pocieranie włosów ręcznikiem

Ta czynność może wydawać się normalna i zwykle nie widzimy w niej nic złego. W telewizji często widujemy przecież aktorki, które po wyjściu spod prysznica lub z basenu, szybko pocierając włosy ręcznikiem, następnie owijając je w niego. Ale uwaga, unikaj tej czynności za wszelką cenę!
Ten „agresywny” ruch sprawia, iż nasze włosy stają się szorstkie, łamliwe, bardziej podatne na uszkodzenia i puszenie się. Zamiast pocierania, staraj się wykonywać delikatne odciśnięcia mokrych włosów, tak aby wilgoć wchłonęła się w ręcznik.

2. Pozostawianie ręcznika na głowie przez godziny

Wyskoczenie z prysznica i owinięcie włosów ręcznikiem, aby choć trochę je wysuszyć jest całkowicie w porządku, jednak pozostawienie włosów zawiniętych w ręcznik kąpielowy przez dłuższy czas przyspiesza ich uszkodzenia. Ta czynność z czasem przyczynia się do łamania się włosów, a nawet do ich nadmiernego wypadania. Najlepiej jest pozwolić wyschnąć włosom samoczynnie w temperaturze pokojowej. Przy mniejszym wysiłku możesz jednocześnie zyskać mocniejsze i zdrowiej wyglądające włosy.

3. Używanie tradycyjnego ręcznika kąpielowego

Ręcznik kąpielowy jest doskonały do pielęgnacji ciała i skóry, jednak nie jest najlepszy dla włosów. Może się wydawać, że spełnia swoje zadanie wchłaniając nadmiar wilgoci, jednak jego szorstka tekstura może spowodować niemałe uszkodzenie włosów. Ponadto sploty ręcznika często powodują kołtunienie i puszenie się włosów. Zdecydowanie lepiej jest zakupić ręcznik do włosów wykonany z mikrofibry. Ma ona znacznie cieńsze nici i sploty niż zwykłe ręczniki, dzięki temu łatwiej przesuwają się po włosach zmniejszając tarcie. Ręczniki z mikrofibry pochłaniają również więcej wilgoci w krótszym czasie, niż zwykły ręcznik bawełniany, skracając tym samym czas schnięcia włosów.

4. Niezabezpieczanie włosów przed ciepłem

Podczas modelowania włosów należy pamiętać o ich kondycji. Każdy chce, aby włosy były gładkie i lśniące po stylizacji. Niesamowite efekty na włosach możemy osiągnąć już dzięki samemu ich wyprostowaniu lub suszeniu na grubej szczotce. Jednak nie powinno się to odbywać kosztem zdrowia włosów. Bezpośrednie wystawienie włosów na działanie ciepła prostownic, lokówek czy suszarek, bez uprzedniego nałożenia sprayu lub kremu termoochronnego przyspieszy uszkodzenie włosów. Nie oznacza to jednak, że wszystkie środki chroniące przed ciepłem są odpowiednie dla Twoich włosów. Szczególnie należy unikać tych na bazie silikonu. Silikon to specyfik podobny do gumy lub plastiku, który pokrywa włosy, nadając im jedynie sztuczny połysk. Produkty zawierające ten składnik mogą z czasem osadzać się na włosach, powodując ich przeciążenie, a nawet przyczyniać się do ich łamania i wypadania. Zamiast tego sięgaj po kosmetyki odżywiające włosy od wewnątrz, bądź te z keratyną lub proteinami.

5. Stylizacja wilgotnych włosów

Dokładne wysuszenie włosów przed stylizacją na gorąco to podstawowa zasada. Pod żadnym pozorem, nie używaj prostownicy lub lokówki, gdy włosy są jeszcze wilgotne! Dotknięcie niedosuszonych pasm włosów gorącą powierzchnią urządzenia, dosłownie je smaży! Po takim zabiegu włosy będą spalone, zniszczone i przesuszone.

Jak widzisz błędy w suszeniu włosów mogą się często zdarzać, a niewłaściwa pielęgnacja pogarsza ich kondycję. Jednak z powyższymi wskazówkami, dokładnie wiesz już jak postępować, by włosy były piękne i zdrowe!

Przeczytaj także na naszym blogu jak walczyć z rozdwajającymi się końcówkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *